AYDER YAYLASI

Ayder yaylasına kendi aracınızla, otobüsle veya Trabzon havaalanından aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Ayder Yaylası'na Rize'nin Pazar ilçesinden yaz-kış düzenli olarak servis yapan araçlarla ulaşım sağlanmaktadır.

Kendi aracınızla geliyorsanız Rize’nin Pazar ilçesini geçtikten sonra Çamlıhemşin'e ulaşılır. Çamlıhemşin' den sonra 17 km. devam ederseniz  Ayder Yaylasına ulaşabilirsiniz.

Ayder Yaylası Rize’ye yaklaşık 69 km uzaklıktadır. Çamlıhemşin ilçesinin 17 km. güneydoğusunda 1350m rakımda yer almaktadır.

Astım hastalarına rahat bir nefes aldıran bol oksijeniyle muhteşem bir doğası vardır Ayder Yaylası'nın. Baştan sona ladin ve kayın ormanları ile kaplıdır. 1987 yılında turizm merkezi olarak ilan edilmiş ve 1994 yılında da milli park olarak kabul edilmiştir. 

Kaçkar Dağı’na çıkmaya gelen dağcıların ilk durak yeridir.

Ayder Yaylasına gediğinizde neler mi göreceksiniz?

İnsanı kendine hayran bırakacak güzelliğe sahip muhteşem doğasıyla Fırtına Vadisi. 

Dar ve derin bir vadi içinde akan bir dere, her yandan ona ulaşan küçük su kaynakları, bin bir çeşit ağaç ve rengarenk çiçeklerden oluşan manzara. Dere üzerine kurulmuş kemer köprüler ve yamaçlardan dökülen küçük şelaleler 

Tepelerinde ve yamaçlarında Karadeniz'e özgü değişik mimari tarzda evleri ve nostaljik görünümlü teleferikleri.

Bunların yanında Geleneksel Hemşin Evleri, Zil Kalesi ziyaret edebileceğiniz tarihi mekanlar arasında olabilir. Ayder Yaylası'na 5,5 km uzaklıktaki Polakcur Yaylası, Kavrun'a giderken ilk sağda kalan Avusor Yaylası, Rize'nin en büyük yaylası olan Kavrun Yaylası ve Kaçkar Dağları Milli Parkı görebileceğiniz doğal güzellikler arasındadır.

Ayder Yaylası’nda ülkemizin sayılı kaplıcalarından olan Ayder Kaplıcası bulunmaktadır. 260 metre derinlikten çıkan, 50 derecelik kaplıca sularının başta romatizma, kireçlenme olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Ayder Yaylası otellerini genellikle huzurlu ve sakin bir tatil isteyenler tercih etmektedir. Oteller genellikle yılın her mevsimi hizmet verir; çünkü Ayder Yaylası her mevsim ayrı bir güzelliğini sunar.

Ayder yaylası doğal güzellikleri yanında zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Karadeniz'in en seçkin lezzetleri arasındaki hamsi buğulamanın, hamsi köftenin,  muhlamanın ve kabak çorbasının tadına mutlaka bakmak gerekir.

Başlangıç:
   Hedef: